Rodzaje magazynów i ich funkcje

Created by Monika Sojka |

Transport oraz rynki zbytu rozwijają się w zatrważającym tempie. Na terenie Polski i Europy wciąż powstają nowe magazyny wielkopowierzchniowe. Mimo że z zewnątrz każdy z nich wygląda niemal identycznie, to w praktyce dzielą się one m.in. na magazyny zamknięte, zmechanizowane, handlowe czy też niezmechanizowane. Sprawdź, czym różnią się od siebie i podejmij właściwą decyzję.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Poznaj najczęściej stosowane rodzaje magazynów. Sprawdź, jakie mają funkcję, by dopasować profil swojego przedsiębiorstwa do potrzeb rynku.

Co to jest magazyn? Definicja budowli pod względem architektonicznym.

Magazyn, bez względu na swoją funkcję zgodnie z prawem budowlanym jest budowlą trwałą zamkniętą, co oznacza, że jest na stałe związany z gruntem. W zależności od realizowanego projektu może to być konstrukcja parterowa lub piętrowa. Może to być również obiekt podpiwniczony, w którym podziemie również stanowi dodatkową przestrzeń do magazynowania. Oczywiście cały obiekt powinien być zaprojektowany w taki sposób, by spełniał on wszystkie wymagane przepisy i normy oraz umożliwiał swobodną pracę na jego terenie zgodną z zasadami BHP. Oczywiście magazyny, zarówno te wielkopowierzchniowe, jak i nieco mniejsze, to obiekty, które są wykorzystywane do magazynowania towarów, sprzętów lub innych akcesoriów. Są one kluczowym elementem łańcucha dostaw.

Rodzaje magazynów i funkcje poszczególnych obiektów

Poniższa klasyfikacja przedstawia różne rodzaje magazynów. Sprawdź, który najbardziej pasuje do Twojego przedsiębiorstwa.

#1 Konstrukcja budynku magazynowego

W tym przypadku wyróżnia się trzy kluczowe rodzaje magazynów:

  • Magazyn zamknięty — obiekt zamknięty stosowany do przechowywania produktów, które wymagają odpowiednich warunków, np. dopasowanej temperatury powietrza, ochrony przed działaniem promieni UV czy też wilgoci. Ten rodzaj magazynów dzielimy na obiekty naziemne, które znajdują się na powierzchni ziemi, oraz podziemne, czyli np. piwnice lub bunkry.
  • Magazyn półotwarty — taki rodzaj magazynów określany jest często również mianem wiaty. Budowla zabudowana najczęściej z trzech stron, która zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza. W takich budowlach przechowuje się często artykuły budowlane, które wymagają ochrony przed opadami atmosferycznymi, ale wilgotność powietrza nie ma na nich negatywnego wpływu.
  • Magazyn otwarty — pod tą nazwą kryją się place, które nie są zadaszone. Taki magazyn to najczęściej ogrodzony i utwardzony teren, na którym są składowane, np. kontenery budowlane.

#2 Składowanie towarów

Przedsiębiorstwa trudzące się magazynowaniem możemy podzielić na trzy sektory, których głównym wyznacznikiem jest wysokość obiektu budowlanego. Większość takich przedsiębiorstw zajmuje się stricte przechowywaniem ładunków na paletach. Jednak to nie jest jedyna forma magazynowania. Są również firmy, które magazynują towary sypkie np. w silosach lub paliwo w zbiornikach podziemnych. Wówczas wysokość oraz objętość magazynu również mają znaczenie.

Wyróżnia się trzy rodzaje magazynów pod względem wysokości:

  • składowanie wysokie, gdy obiekt ma od 7,2 m do 25 m;
  • składowanie średnie, gdzie obiekt mieści się w przedziale 4,2 m do 7,2 m,
  • składowanie niskie, gdy wysokość obiektu nie przekracza 4,2 m.

#3 Funkcje magazynów

Kolejny podział, który jest kluczowy w czasie organizacji pracy przedsiębiorstwa, które dysponuje wielkopowierzchniową halą magazynową, dotyczy właśnie funkcji tegoż obiektu. W tej klasyfikacji wyróżnia się między innymi:

  • Magazyny przeładunkowe — obiekty zlokalizowane przy głównych węzłach komunikacyjnych, np. autostrady lub porty, które służą do szybkiego przeładunku towarów pomiędzy środkami transportu.
  • Magazyny produkcyjne — w takich halach przemysłowych magazynuje się półprodukty lub produkty niezbędne do realizacji konkretnych procesów produkcyjnych danej firmy.
  • Magazyny celne — magazyny okresowe, w których przetrzymuje się towary kontrolowane przez funkcjonariuszy służb celnych, dopóki nie zostaną one zwolnione.
  • Magazyny kontenerowe — w takich magazynach przechowywane są kontenery, wykorzystywane do transportu towarów, sprzętów i maszyn.
  • Magazyny konsygnacyjne — znajdują się one na terenie należącym do służb celnych. Przechowywane są w nich produkty, które czekają na odbiór przez osoby uprawnione np. po transporcie morskim międzynarodowym.

#4 Przechowywanie asortymentu

Kolejnym istotnym rodzajem przechowywania produktów jest taki, który polega na rozdzieleniu różnych grup towarów od siebie. W tym przypadku wyróżnia się jednostki ładunkowe, towary sypkie, a także gazy i ciecze.

#5 Ustawianie asortymentu

Rozmieszczanie towarów jest kluczowe w czasie planowania organizacji pracy w magazynie. I w tym przypadku również możemy podzielić magazyny na różne rodzaje. Obecnie wśród rodzajów magazynów dominują 3 systemu oparte na różnych sposobach rozmieszczania towarów:

  • Segregacja towarów według częstotliwości pobierania — w tym przypadku mamy do czynienia z halą, w której przy rampach załadunkowo-rozładunkowych znajduje się towar, który najczęściej jest transportowany. W ten sposób można oszczędzić dużo czasu, a sama organizacja jest sprawna i trwa krótko. W takiej strategii przyjmuje się, że palety z towarem sezonowym, lub rzadko transportowanym, używanym, znajduje się najdalej ramp.
  • Stałe miejsca do składowania — przyjęcie takiego systemu oznacza, że każda grupa towarów ma dokładnie określony sektor bez względu na częstotliwość transportowania lub stosowania.
  • Wolne miejsca do składowania — paleta z towarem umieszczona jest dokładnie tam, gdzie jest wolne miejsce. Taki system sprawia, że towary transportowane są na bieżąco, ale ich zlokalizowanie wymaga wdrożenia odpowiedniego systemu informatycznego.

#6 Lokalizacja magazynów

Kluczem do prawidłowego rozmieszczania towarów jest również właściwa hierarchia magazynów pod względem lokalizacji. Giganty logistyczne najczęściej segregują placówki pod względem zasięgów. Wyróżnia się w tym przypadku obiekty ogólnokrajowe, regionalne, czy też lokalne. W tym przypadku wyróżnia poniższe typy magazynów:

  • Magazyny handlowe — ten rodzaj magazynów najczęściej jest umieszczany najbliżej obiektów handlowych, by zminimalizować koszt transportu i jego czas.
  • Magazyny produkcyjne — obiekty, w których przechowywane są półprodukty pomiędzy kolejnymi etapami produkcji.
  • Magazyny dystrybucyjne — wykorzystywane są do zmiany struktury przepływu towarów.
  • Magazyny przeładunkowe — określane są również mianem centrów dystrybucyjnych i służą do czasowego przechowywania produktów przeznaczonych do dalszej dystrybucji.

#7 Stopień zmechanizowania

Mechanizacja magazynów to proces, który ułatwia ich obsługę, zmniejsza zapotrzebowanie jednostek ludzkich i sprawia, że koordynacja przebiega sprawnie i trwa krótko. Z tego względu wyróżniamy:

  • magazyny niezmechanizowane — wszystko odbywa się w sposób tradycyjny,
  • magazyny zmechanizowane — obiekty wyposażone w urządzenia, które ułatwiają pracę ludzi,
  • magazyny zautomatyzowane — cykl pracy, który minimalizuje zapotrzebowanie ludzi do pracy w magazynie. Wszystkie procesy są oparte o działanie systemów informatycznych i robotów.

Podsumowanie: dopasuj rodzaj magazynu i jego funkcję do swojego profilu działalności

Postaw na prawidłową organizację pracy magazynów w przedsiębiorstwie. Określ właściwą lokalizację, hierarchię, rodzaj przechowywania produktów oraz stopień zmechanizowania. Pamiętaj, że wykorzystanie pojemników dedykowanych, pojemników do magazynów automatycznych euro norm contecline czy też pojemniki transportowe intralogistyka to klucz do optymalnej organizacji wielu przestrzeni magazynowych w Polsce i w Europie. A jeśli potrzebujesz specjalistycznych pojemników transportowych zapoznaj się z ofertą producenta Bekuplast. Jesteśmy zawsze do Twojej dyspozycji.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu